بازدید سایت خود را میلیونی کنید


» اعداد ابجد

اعداد ابجد

ابجد - همه چیز درباره اعداد و حروف ابجد

ابجد

ابجد نوعی سیستم نوشتاری است که در آن هر نماد همیشه یا معمولاً مخفف یک صامت است و خواننده را وادار می‌کند که مصوت مناسب را تامین کند. این اصطلاحی است که توسط پیتر تی دانیلز برای جایگزینی اصطلاحات رایج "همخوان"، "الفبای همخوان" یا "هجایی" پیشنهاد شده است تا به خانواده خط‌هایی که سامی غربی نامیده می‌شوند اشاره کنند. ابجدها در عرف رایج اغلب در نام خود عبارت «الفبا» مانند «الفبای عربی» و «الفبای فنیقی» را دارند. نام «ابجد» از کلمه عربی الفبا گرفته شده است. کلمه "الفبا" در انگلیسی منبعی در زبان یونانی دارد که در آن دو حرف اول "A" و "B" و از این رو "alphabeta" بودند. در زبان عربی، «الف»، «ب»، «أ»، «د» کلمه «.


این الفبای همخوان که از راست به چپ نوشته شده و توسط بازرگانان دریایی فنیقی که بخشی از لبنان، سوریه و اسرائیل امروزی را اشغال کرده‌اند، منتشر شده است. در دسترس تر و گسترده تر است.


چگونه از ابجد استفاده می کنید؟

در نظام ابجد، حرف اول الفبای عربی، الیف، برای نشان دادن 1 استفاده می شود. حرف دوم، باع، 2، تا 9. سپس حروف نشان دهنده 9 فاصله اول 10 و 100 هستند: یااء برای 10، کاف برای 20، قاف برای 100، که با 1000 ختم می شود.


ابجد اولین بار در کجا ظاهر شد؟

اکثر یا تقریباً تمام الفبایی که امروزه در سراسر جهان استفاده می شود، در نهایت به این الفبای اولیه سامی بازمی گردد. خاستگاه اولیه آن را می توان به خطی پیش سینائی که در مصر باستان برای نمایش زبان کارگران و بردگان سامی زبان در مصر توسعه یافت، جستجو کرد.


عربی

زبان هایی که از ابجد استفاده می کنند عبارتند از عربی، عبری، فارسی و اردو . تفاوت ابجدها با هجاها در این است که کیفیت مصوت هر حرف نامشخص است و باید از بافت و دستور زبان استنباط شود.


هدف از ابجد چیست؟

ابجد (/ˈæbdʒæd/، عربی: أبجد؛ همچنین ابگاد) یک سیستم نوشتاری است که در آن فقط صامت‌ها نشان داده می‌شوند و صداهای مصوت را برای خواننده استنتاج می‌کنند. این در تضاد با الفبای دیگر است که هم برای حروف صامت و هم برای مصوت ها نشان می دهد.


28 حرف

از راست به چپ با خط شکسته نوشته شده و شامل 28 حرف است. بیشتر حروف دارای حروف متنی هستند. الفبای عربی را ابجد می دانند، یعنی فقط از صامت استفاده می کند.آیا عبری ابجد است؟

در شکل سنتی، الفبای عبری یک ابجد است که فقط از حروف بی صدا تشکیل شده است که از راست به چپ نوشته می شود. دارای 22 حرف است که 5 حرف آن در انتهای یک کلمه از اشکال مختلف استفاده می کنند.


آیا هندی ابجد است؟

برخی از زبان‌هایی که از abugida استفاده می‌کنند عبارتند از: آمهری، هندی، برمه‌ای، کری و اوجیبوه ((هجاهای بومی کانادا)). abugida نوعی هجا است که در آن مصوت با تغییر نماد همخوان پایه تغییر می‌کند، به طوری که تمام اشکالی که یک صامت معین به اضافه هر مصوت را نشان می‌دهند شبیه یکدیگر هستند.


1. عربی در واقع الفبای ندارد. در عوض، این سیستم «ابجد» یا الفبای همخوان نامیده می شود. برای انگلیسی زبانان خواندن و نوشتن بدون حروف صدادار غیرممکن به نظر می رسد، اما این چیزی است که در میان زبان های سامی رایج است - مانند عبری، عربی، آرامی یا مالتی.


معنی ابجد در عربی چیست؟

نام «ابجد» از کلمه عربی الفبا گرفته شده است. کلمه "الفبا" در انگلیسی منبعی در زبان یونانی دارد که در آن دو حرف اول "A" و "B" و از این رو "alphabeta" بودند. در زبان عربی، «الف»، «ب»، «Ǧ»، «د» کلمه «ابجد» را می‌سازند که به معنای «الفبا» است.


تعریف ویکی پدیا :

اعداد ابجد که به نام حساب الجمل (عربی: حِسَاب ٱلْجُمَّل، حصاب الجمل) نیز نامیده می شوند ، یک سیستم اعداد الفبای اعشاری / کد الفبای عددی هستند که در آن به 28 حرف الفبای عربی مقادیر عددی اختصاص داده شده است. آنها از قبل از قرن هشتم، زمانی که اعداد عربی موضعی پذیرفته شدند، در جهان عرب زبان استفاده می شدند. در عربی جدید، کلمه ابجدیه ( أَبْجَدِیَّة ) به طور کلی به معنای « الفبا » است.


در نظام ابجد، حرف اول الفبای عربی، الف ، برای نشان دادن 1 استفاده می شود. حرف دوم، باع ، 2، تا 9. سپس حروف نشان دهنده 9 فاصله اول 10 و 100 است: یااء برای 10، کاف برای 20، قاف برای 100، که با 1000 ختم می شود.


کلمه ابجد ( أبجد ) خود از چهار حرف اول (ABJD) الفبای سامی مشتق شده است، از جمله الفبای آرامی ، الفبای عبری ، الفبای فنیقی و دیگر خط‌های زبان‌های سامی . این الفبای قدیمی‌تر فقط 22 حرف داشتند که از نظر عددی معادل 400 حرف است . از gematria عبری و isopsephy یونانی .

سامانه نگارش ابجد

در زبان فارسی حروف از راست به چپ و ارقام از چپ به راست نوشته می‌شوند. نگارش فارسی را از نظر فنی «ابجد» می نامند. با الفبای معمولی متفاوت است زیرا فقط صداهای همخوان دارای یک حرف اختصاصی هستند. صداهای مصوت یا با علائم دیاکریک نشان داده می شوند یا با صامت های خاصی نشان داده می شوند. بنابراین نوشتار فارسی را می توان الفبای همخوان نامید. مصوت های کوتاه با علامت و مصوت های بلند با صامت نشان داده می شوند. مثلا:


پدر ("pdr") را می نویسیم و آن را به عنوان pedar ( پدر ) می خوانیم. مصوت های کوتاه «ه» و «الف» در نوشتار وجود ندارند. در صورت نیاز می توان آنها را با علامت نشان داد: پِدَر

دوست ("dvst") را می نویسیم و آن را غبار ( دوست) می خوانیم. در اینجا، صامت "v" نشان دهنده مصوت بلند "u" است.


تاریخ ابجد

فارسی از 2300 سال پیش با خط های مختلف ابجد نوشته شده است. سیستم نوشتاری عربی نیز ابجد است و از خطوط مشابه سرچشمه می گیرد. از این رو برای ایرانیان خطی ناآشنا نبود. در واقع شخصیت‌های ایرانی مانند «ابن مقله» و «ابن البواب» نقش عمده‌ای در استانداردسازی و توسعه خط عربی داشتند. ایرانیان همچنین حروفی را برای آواهای همخوانی که در عربی یافت نمی شد اضافه می کردند. این نسخه توسعه یافته خط فارسی-عربی نام دارد و برای نوشتن ترکی عثمانی، کردی، اردو و چندین زبان دیگر نیز استفاده شده است.سیر تحول نحوه نگارش «ایران» از فارسی میانه به فارسی جدید و در نهایت به خط شکسته نستعلیق . بدیهی است که خط عربی خواهر و برادر خط فارسی میانه است و نه یک خط عجیب.فواید ابجد

زبان فارسی از دیرباز وجود داشته و طبیعتاً به گویش‌های بی‌شماری و الگوهای مصوت متنوع تبدیل شده است . در مورد فارسی جدید ، یک سیستم نوشتاری ابجد بیش از 1100 سال اجازه داده است که به شکلی ثابت نوشته شود. حروف صدادار معمولاً در نوشتار وجود ندارند و خوانندگان آنها را بر اساس گویش، عصر یا سبک مورد نظر استنباط یا عرضه می کنند. مثلا:

پرسیدن در گویش استاندارد ایران پورسیدان تلفظ می شود


ابجد ( جمع ابجد )

یک سیستم نوشتاری برای عربی که از لحاظ تاریخی نیز به عنوان یک سیستم اعداد به کار می‌رفته است که در آن برای هر صامت یک علامت (نماد یا حرف) وجود دارد اما حروف صدادار مشخص نشده است. نقل قول ▼

( زبان شناسی ) هر سیستم نوشتاری که در آن حروف برای نمایش همخوان ها یا واج های همخوان استفاده می شود، اما نه مصوت ها.

زبان هایی که از ابجد استفاده می کنند عبارتند از عربی , عبری , فارسی و اردو . تفاوت ابجدها با هجاها (مانند هیراگانای ژاپنی ) در این است که کیفیت مصوت هر حرف نامشخص است و باید از بافت و دستور زبان استنباط شود.

سیستم اعداد ابجد ; سیستم اعدادی که در آن حروف ابجد عربی به صورت اعداد تفسیر می‌شوند که معمولاً برای شمارش فهرست‌ها و فهرست‌های تودرتو و همچنین در اعداد استفاده می‌شودحقایق ابجد برای کودکان

حقایق دایره المعارف کودکان

ابجد الفبای است که تمام حروف آن همخوان هستند . با وجود اینکه در برخی ابجدها می توان حروف صدادار اضافه کرد، اما برای درست نوشتن کلمه نیازی به آنها نیست. نمونه های معروف ابجد الفبای عربی و الفبای عبری هستند.


ابجدها اولین سیستم های نوشتاری هستند که بر خلاف ایدئوگراف ها یا ایدئوگرام ها فقط برای نشان دادن تلفظ یک کلمه به جای معنی آن ساخته شده اند و قبل از الفبای کامل مانند الفبای یونانی ایجاد شده اند که هم برای صامت ها و هم برای مصوت ها حروف دارند.


قدیمی ترین ابجد شناخته شده در جهان الفبای فنیقی است . از آنجایی که در زبان‌های آفریقایی-آسیایی ، معنای ریشه‌ای یک کلمه در حروف صامت آن یافت می‌شود، ابجد در آن زبان‌ها بسیار به کار می‌رود. همچنین زبان‌هایی بدون ریشه صامت وجود دارند که از ابجد استفاده می‌کنند، مانند فارسی و اردو که هر دو از الفبای عربی استفاده می‌کنند.


سیستم ابجد به کلمات و حروف اجازه می دهد تا تاریخ را رمزگذاری کنند ، زمانی که پیامبر مکه را ترک کرد و به مدینه پناه برد. این سیستم مقادیر عددی نشان داده شده در بالا را به بیست و هشت حرف الفبای عربی اختصاص می دهد.


از آنجایی که فهرست رسمی فقط حروف اصلی خط عربی را شامل می شود، حروف فارسی و اردو که بعداً اضافه شده اند، قیاس می شوند: برای مثال، قاف مانند کاف تلقی می شود. در اینجا مجموعه کامل معادل ها آمده است:

pe به عنوان be ارزش گذاری می شود


هدف این سیستم این است که به فرد اجازه می‌دهد تا زمان‌نگاری، کلمات یا عبارات را طوری بسازد که ارزش ابجد حروف آنها به تاریخ مهمی برای به خاطر سپردن اضافه شود. عناوین کتاب اغلب برای رمزگذاری سال تألیف کتاب ساخته می شد. عباراتی که غم و اندوه درگذشت فلان را ثبت می کند برای رمزگذاری سال مرگ ساخته شده است. ستایش از مهارت نظامی یک پادشاه برای رمزگذاری سال برخی از فتح های قابل توجه ساخته شد. کرونوگرام ها امروزه هنوز در میان اردوشناسان ساخته می شود. انشای گاهنگاری تاریخ کهنه است . کل این هنر به عنوان فن تاریخ شناخته می شود . کلمه تاریح خود نیز به معنای "تاریخ" استفاده می شود.


13.2 = نمونه هایی از ترکیب تاریح

برخی از شاعران در این هنر فوق العاده خوب بودند و مهارت های آنها در بین دوستانشان بسیار مورد تقاضا بود. * آب حایات * آزاد * (1880) و آثار دیگر از این قبیل پر از نمونه است. در اینجا چند نمونه برای تمرین آورده شده است.


مثال اول: غالب برای مرگ خود گاه نگاری ساخته است: ġhalib Murd ، "غالب درگذشت." این عبارت مخفف سال 1277 هجری قمری (1/1860) است که در مجموع 1277 به شرح زیر است:

حین = 1000

الف = 1

لم = 30

ب = 2mīm = 40

re = 200

dāl = 4

(چنانکه معلوم شد غالب در آن سال نمرده است، او بعداً در نامه های خود با این واقعیت شوخی کرده است. شرح آزاد در این باره: پریچت و فاروقی ، ص 510 ) .


مثال دوم: «786» توسط بسیاری از مسلمانان به عنوان رمز عددی برای باسم اللّه الرحمن الرحیم استفاده می شود. توجه: حروف "خنجر الف " به حساب نمی آیند.

ب = 2

سین = 60

میم = 40

الف = 1

لام = 30

لم = 30

او = 5الف = 1

لام = 30

ری = 200

باصی ح = 8

میم = 40

نون = 50الف = 1

لام = 30

ری = 200

باصی ح = 8

چوتی است = 10

میم = 40168329289
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  مشاور ایرانی در لندن   |   تولیدی لباس در اراک   |   فروش تجهیزات ویپ   |   نمایندگی پکیج بوتان در شیراز   |   گردشگری ارم بلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


با تبلیغات در ارم بلاگ 10 هزار بازدید هدیه بگیرید با تبلیغات در ارم بلاگ 10 هزار بازدید هدیه بگیرید مشاهده